top of page

O rasie

301807976_2010349932482141_5880790301909782665_n.jpg
Historia

Ragdoll (ang. szmaciana lalka) 

Ragdolle zostały wyhodowane w latach 60. ubiegłego wieku w Kalifornii. Odkrywczynią i właścicielką pierwszych kotów tej rasy jest Ann Baker – kalifornijska hodowczyni kotów perskich z miejscowości Riverside. Za protoplastkę rasy uważa się półdziką, długowłosą, białą kotkę o imieniu Josephine, która wyglądem przypominała angorę. Kotkę tę uratowano po tym, jak została potrącona przez samochód, i udało się ją całkowicie oswoić. Josephine została skrzyżowana z kotem birmańskim, a następnie była krzyżowana z innymi rasami. Twierdzono, że uszczerbek na zdrowiu wywołany wypadkiem spowodował, że kocięta były nadmiernie bezwładne i nie odczuwały bólu, jednak jest to tylko legenda. Dziś powszechnie uznaje się, iż ragdolle są rasą wywodzącą się z skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich.

Pierwszą kotką, której właścicielką została Ann Baker była podobna do rasy burmańskiej kotka o imieniu Buckwheat, natomiast następną – dwukolorowa kotka Raggedy Ann Fugianna (obydwie pochodziły z miotu od Josephine i różnych, przypadkowych kocurów). Ojcem tej drugiej był kocur i syn Josephine – Daddy Warbucks, który uważany jest do dzisiaj za ojca ragdolli.

Ann Baker rozpoczęła na szeroką skalę akcję promującą nową rasę. Wkrótce o rasie tej stało się głośno w amerykańskich mediach. Baker zastrzegła nazwę rasy oraz założyła organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA). Hodowcy spoza IRCA, aby uniknąć konieczności ponoszenia opłat za możliwość używania nazwy ragdoll, nazwali swoje koty Ragamuffin. W Stanach Zjednoczonych ragdolle zostały zarejestrowane jako rasa w 1965 roku, w Wielkiej Brytanii w 1983.

Charakter

Ragdolle to koty niezwykle cierpliwe, łagodne i spokojne. Jest kotem przyjacielskim i zrównoważonym. Nie jest też specjalnie skoczny – woli spacerować po ziemi, niż wspinać się na meble.

Mocno zżywa się z właścicielem, ciągle poszukuje z nim kontaktu i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Nie bywa jednak zbyt natrętny, o swojej obecności przypomina jedynie cichym i delikatnym głosem. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, lubi pieszczoty i inne zwierzęta.

Ragdoll to kot idealny, odnajdzie się zarówno w dużym domu jak i w małym mieszkaniu. Może mieszkać sam lub w towarzystwie innych zwierząt. Jest wspaniałym przyjacielem i towarzyszem zabaw dla dzieci, opiekuńczy i oddany, a odpowiednio socjalizowany w hodowli, nigdy nie atakuje ani nie wystawia pazurków. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest pluszową zabawką i musi być delikatnie traktowany. 

opis rasy
Wszystkie filmy

Wszystkie filmy

Obejrzyj Teraz
309782211_540933471170268_6319829527320214431_n.jpg
bottom of page